Abp Gądecki: św. Stanisław Kostka wzorem młodego człowieka, konsekwentnie dążącego do ideałów

Chcemy przypomnieć dzieło tego nadzwyczajnego młodego człowieka, pełnego ideałów, których nie porzucał z dnia na dzień, ale konsekwentnie je realizował - mówi w rozmowie z KAI przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, nawiązując do decyzji KEP, aby patronem najbliższego roku liturgicznego uczynić św. Stanisław Kostka.

Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, wybór św. Stanisława Kostki na patrona najbliższego roku liturgicznego, motywowana jest przypadającą w przyszłym roku 450. rocznicą śmierci młodego jezuity i Synodem Biskupów nt. “Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”, zaplanowanym na październik 2018 r. Rok św. Stanisława Kostki i przygotowanie listu, poświęconego temu świętemu - to propozycje, z którymi wystąpił płocki ordynariusz bp Piotr Libera, które zaaprobowali dziś polscy biskupi. 

- Diecezja płocka jest żywo zaangażowana w kult św. Stanisława Kostki, m.in. poprzez pielgrzymowanie do miejsca jego urodzin w Rostkowie, ale chodzi nam o coś większego, o pewną akcję ogólnopolską, która przypomniałaby dzieło tego nadzwyczajnego młodego człowieka, pełnego ideałów, których nie porzucał z dnia na dzień, ale konsekwentnie je realizował i uparcie szedł do celu, który sobie wyznaczył - wyjaśnia abp Gądecki. Jak dodaje, nie tylko odwaga i wytrwałość świętego, ale też jego wyjątkowa maryjna pobożność robiły ogromne wrażenie na jemu współczesnych i może inspirować współczesną młodzież. 

Maryjność św. Stanisława Kostki może też być inspiracją dla młodzieży która przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży w Panamie, tym bardziej, że papież Franciszek ogłosił Matkę Bożą patronką trwających przygotowań i samego spotkania. 

Obecnie w polskim Kościele obchodzony jest rok św. Brata Alberta, który zakończy się 25 grudnia 2017 r. Biskupi obradujący w Lublinie w ramach 377. Zebrania Plenarnego KEP zadecydowali, że rok 2018 r. będzie przeżywany pod patronatem św. Stanisława Kostki.
abd / Lublin
--
Katolicka Agencja Informacyjna
ISSN 1426-1413; Data wydania: 14 października 2017
Wydawca: KAI; Red. naczelny: Marcin Przeciszewski